Seiko Instruments S-818A57AMC-BHLT2G
S-818A57AMC-BHLT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A57AMC-BHLT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.7V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
S-818A57AMC-BHLT2G.pdf
Availability of S-818A57AMC-BHLT2G
QUANTITY
S-818A57AMC-BHLT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A57AMC-BHLT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A57AMC-BHLT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.7V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A57AMC-BHLT2G
Related LinksS-818A57A, S-818A57AMC-BHLT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A57AMC-BHLT2G Details Description
Related parts for S-818A57AMC-BHLT2G
RES SMD 340K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 6CH 2-INP 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
OSC OCXO 16.384MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 12.83MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 5W T18 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf