API Delevan S0402-6N8F2S
S0402-6N8F2S picture photo
Mfg. Part Number
S0402-6N8F2S
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
S0402-6N8F2S.pdf
Availability of S0402-6N8F2S
QUANTITY
S0402-6N8F2S Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-6N8F2S
Internal Part NumberEIS-S0402-6N8F2S
Material - CoreAlumina
Inductance6.8nH
Tolerance±1%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-6N8F2S
Related LinksS0402-, S0402-6N8F2S Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-6N8F2S Details Description
Related parts for S0402-6N8F2S
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 4.7MH 4A VERT datasheet.pdf
HEATSHRINK FP 1 1/4-SPECIAL BLAC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP POLY 0.068UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf