API Delevan S0603-33NF1C
S0603-33NF1C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-33NF1C
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM
Datasheet Download
S0603-33NF1C.pdf
Availability of S0603-33NF1C
QUANTITY
S0603-33NF1C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-33NF1C
Internal Part NumberEIS-S0603-33NF1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance33nH
Tolerance±1%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq37 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-33NF1C
Related LinksS0603-, S0603-33NF1C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-33NF1C Details Description
Related parts for S0603-33NF1C
RES SMD 39K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 57POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 120MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf