API Delevan S1008R-182F
S1008R-182F picture photo
Mfg. Part Number
S1008R-182F
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 435MA 600 MOHM
Datasheet Download
S1008R-182F.pdf
Availability of S1008R-182F
QUANTITY
S1008R-182F Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008R-182F
Internal Part NumberEIS-S1008R-182F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±1%
Current Rating435mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant66MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008R-182F
Related LinksS1008, S1008R-182F Datasheet, API Delevan Distributor
S1008R-182F Details Description
Related parts for S1008R-182F
IC DECODER/DEMUX 1-8 HS 16DIP datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
HEADER 18POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES SMD 117 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP DUAL 24-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 82.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf