JST Sales America Inc. S12B-PHDSS
S12B-PHDSS picture photo
Mfg. Part Number
S12B-PHDSS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 12POS 2MM
Datasheet Download
S12B-PHDSS.pdf
Availability of S12B-PHDSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S12B-PHDSS Order Process
Ship out your order
Specifications of S12B-PHDSS
Internal Part NumberEIS-S12B-PHDSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesDetent Lock
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S12B-PHDSS
Related LinksS12B-, S12B-PHDSS Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S12B-PHDSS Details Description
Related parts for S12B-PHDSS
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 40POS 30AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERMINAL HOLD DOWN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf