API Delevan S1812-151G
S1812-151G picture photo
Mfg. Part Number
S1812-151G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150NH 1.347A 110 MOHM
Datasheet Download
S1812-151G.pdf
Availability of S1812-151G
QUANTITY
S1812-151G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812-151G
Internal Part NumberEIS-S1812-151G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance150nH
Tolerance±2%
Current Rating1.347A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant390MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812-151G
Related LinksS1812, S1812-151G Datasheet, API Delevan Distributor
S1812-151G Details Description
Related parts for S1812-151G
RES SMD 715K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 15W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 348MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
NEXT I G/P SS 154/164 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf
COMBO D-CONTACTS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5.5A TO-220FP datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf