API Delevan S1812-561H
S1812-561H picture photo
Mfg. Part Number
S1812-561H
Brief Description
FIXED IND 560NH 735MA 370 MOHM
Datasheet Download
S1812-561H.pdf
Availability of S1812-561H
QUANTITY
S1812-561H Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812-561H
Internal Part NumberEIS-S1812-561H
Type-
Material - CoreIron
Inductance560nH
Tolerance±3%
Current Rating735mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant185MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812-561H
Related LinksS1812, S1812-561H Datasheet, API Delevan Distributor
S1812-561H Details Description
Related parts for S1812-561H
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 2.1MHZ 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
NU-LINK NUMICRO ISP datasheet.pdf
SWITCH REED 100VDC 10W AXL datasheet.pdf