API Delevan S1812R-394H
S1812R-394H picture photo
Mfg. Part Number
S1812R-394H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 105MA 18 OHM SMD
Datasheet Download
S1812R-394H.pdf
Availability of S1812R-394H
QUANTITY
S1812R-394H Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812R-394H
Internal Part NumberEIS-S1812R-394H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±3%
Current Rating105mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)18 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812R-394H
Related LinksS1812, S1812R-394H Datasheet, API Delevan Distributor
S1812R-394H Details Description
Related parts for S1812R-394H
VARISTOR 23V 100A 2-SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
VARIOFACE OUTPUT EXPANSION MOD datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/20/180G 1.5SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf