Delta Electronics S24SE12002PDFA
S24SE12002PDFA picture photo
Mfg. Part Number
S24SE12002PDFA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 1.67A 6DIP
Datasheet Download
S24SE12002PDFA.pdf
Availability of S24SE12002PDFA
QUANTITY
S24SE12002PDFA Order Process
Ship out your order
Specifications of S24SE12002PDFA
Internal Part NumberEIS-S24SE12002PDFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial DC/DC Converters Overview
Featured ProductIndustrial DC-DC Converters
Power Management Solutions
S24SE and S24DE Series DC/DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesS24SE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S24SE12002PDFA
Related LinksS24SE12, S24SE12002PDFA Datasheet, Delta Electronics Distributor
S24SE12002PDFA Details Description
Related parts for S24SE12002PDFA
FILTER BANDPASS 44MHZ SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
KIT ICE POD FOR CY8C21X23 SSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X8R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf