JST Sales America Inc. S30B-PHDSS(LF)(SN)
S30B-PHDSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
S30B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 30POS 2MM
Datasheet Download
S30B-PHDSS(LF)(SN).pdf
Availability of S30B-PHDSS(LF)(SN)
QUANTITY
S30B-PHDSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of S30B-PHDSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-S30B-PHDSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPHD Connectors
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S30B-PHDSS(LF)(SN)
Related LinksS30B-PHDS, S30B-PHDSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S30B-PHDSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for S30B-PHDSS(LF)(SN)
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 40MM CONN MOD datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL RED datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf