Littelfuse S8006VTP
S8006VTP picture photo
Mfg. Part Number
S8006VTP
Brief Description
SCR NON-SENS 800V 6A TO-251
Datasheet Download
S8006VTP.pdf
Availability of S8006VTP
QUANTITY
S8006VTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S8006VTP
Internal Part NumberEIS-S8006VTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8006VTP
Related LinksS800, S8006VTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S8006VTP Details Description
Related parts for S8006VTP
RELAY SSR 5A PNL MNT 32V datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 241PGA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28V 12.5A 350W datasheet.pdf
LC QTERM MM 1.6&2.0MM CLB 12CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR OV/UV 1.8V SOT6 datasheet.pdf