Omron Automation & Safety S8VM-10024A
S8VM-10024A picture photo
Mfg. Part Number
S8VM-10024A
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
S8VM-10024A.pdf
Availability of S8VM-10024A
QUANTITY
S8VM-10024A Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VM-10024A
Internal Part NumberEIS-S8VM-10024A
SeriesS8VM
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency82%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.48" L x 1.38" W x 3.33" H (164.5mm x 35.0mm x 84.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VM-10024A
Related LinksS8VM-, S8VM-10024A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VM-10024A Details Description
Related parts for S8VM-10024A
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 60POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SITE LIC SDI PHY TRI-RATE ECP3 datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 98CRI 24SMD datasheet.pdf
FUSE 12KV 56AMP 3" AIR datasheet.pdf