AVX Corporation SA055C104KAA
SA055C104KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA055C104KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA055C104KAA.pdf
Availability of SA055C104KAA
QUANTITY
SA055C104KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA055C104KAA
Internal Part NumberEIS-SA055C104KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA055C104KAA
Related LinksSA055C, SA055C104KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA055C104KAA Details Description
Related parts for SA055C104KAA
MODULE RABBITCORE RCM3000 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 40POS GOLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 400V 400A DO214AA datasheet.pdf