AVX Corporation SA055E104MAA
SA055E104MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA055E104MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA055E104MAA.pdf
Availability of SA055E104MAA
QUANTITY
SA055E104MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA055E104MAA
Internal Part NumberEIS-SA055E104MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA055E104MAA
Related LinksSA055E, SA055E104MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA055E104MAA Details Description
Related parts for SA055E104MAA
TRIMMER 100K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 16QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 32NH 150MA 1.935 OHM datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MEM SOCKET 314POS RT ANG GOLD datasheet.pdf