AVX Corporation SA105E104MAA-BULK
SA105E104MAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
SA105E104MAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA105E104MAA-BULK.pdf
Availability of SA105E104MAA-BULK
QUANTITY
SA105E104MAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105E104MAA-BULK
Internal Part NumberEIS-SA105E104MAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105E104MAA-BULK
Related LinksSA105E10, SA105E104MAA-BULK Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105E104MAA-BULK Details Description
Related parts for SA105E104MAA-BULK
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP CER 100UF 4V X5R 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SU 9H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf