AVX Corporation SA205C563JAA
SA205C563JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA205C563JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA205C563JAA.pdf
Availability of SA205C563JAA
QUANTITY
SA205C563JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA205C563JAA
Internal Part NumberEIS-SA205C563JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA205C563JAA
Related LinksSA205C, SA205C563JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA205C563JAA Details Description
Related parts for SA205C563JAA
DIP CABLE - CDR16G/AE16G/X datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
Connector Header 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
27+27 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 60A SOT227 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 225X80MM BALL 230VAC datasheet.pdf