Kingbright SA23-12GWA
SA23-12GWA picture photo
Mfg. Part Number
SA23-12GWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 2.3"
Datasheet Download
SA23-12GWA.pdf
Availability of SA23-12GWA
QUANTITY
SA23-12GWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA23-12GWA
Internal Part NumberEIS-SA23-12GWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size2.24" (56.90mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8.8V
Current - Test20mA
Millicandela Rating65mcd
Wavelength - Peak565nm
Power Dissipation (Max)250mW
Package / Case10-DIP (2.370", 60.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA23-12GWA
Related LinksSA23-, SA23-12GWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA23-12GWA Details Description
Related parts for SA23-12GWA
CONN 3.5MM RTANG STEREO JACK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
DSUB PLUG 5W5 SOLDER CUP T/H datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1839 26 183926 datasheet.pdf
RES 16.7 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS PIN datasheet.pdf