Vishay Semiconductor/Diodes Division SA28C-E3/54
SA28C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA28C-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 50.1VC DO204AC
Datasheet Download
SA28C-E3/54.pdf
Availability of SA28C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA28C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA28C-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA28C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp50.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA28C-E3/54
Related LinksSA28C, SA28C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA28C-E3/54 Details Description
Related parts for SA28C-E3/54
TERM BLOCK HDR 18POS 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO3PN datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC PQFN datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf