Vishay Semiconductor/Diodes Division SA45CA-E3/73
SA45CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA45CA-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO204AC
Datasheet Download
SA45CA-E3/73.pdf
Availability of SA45CA-E3/73
QUANTITY
SA45CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA45CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA45CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA45CA-E3/73
Related LinksSA45CA, SA45CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA45CA-E3/73 Details Description
Related parts for SA45CA-E3/73
RES SMD 140K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 R/A datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 6A DO4 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf