| Internal Part Number | EIS-SAF-TC1162-128F66HL AA | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Feb/2008 | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | TC116x | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | TriCore™ | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 66MHz | |
| Connectivity | CAN, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | DMA, POR, WDT | |
| Number of I/O | 81 | |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 48K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.42 V ~ 1.58 V | |
| Data Converters | A/D 36x12b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |