Sullins Connector Solutions SBH51-LPSE-D20-ST-BK
SBH51-LPSE-D20-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SBH51-LPSE-D20-ST-BK
Brief Description
CONN HEADER 40POS 1MM GOLD VERT
Datasheet Download
SBH51-LPSE-D20-ST-BK.pdf
Availability of SBH51-LPSE-D20-ST-BK
QUANTITY
SBH51-LPSE-D20-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SBH51-LPSE-D20-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SBH51-LPSE-D20-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product1.0 mm Headers
SBH51 Series Fully Shrouded Box Headers
Standard Package28
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBH51-LPSE-D20-ST-BK
Related LinksSBH51-LPSE, SBH51-LPSE-D20-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SBH51-LPSE-D20-ST-BK Details Description
Related parts for SBH51-LPSE-D20-ST-BK
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" PURPLE 6FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf