Amphenol Industrial SC00P-12S-3S
SC00P-12S-3S picture photo
Mfg. Part Number
SC00P-12S-3S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SC00P-12S-3S.pdf
Availability of SC00P-12S-3S
QUANTITY
SC00P-12S-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of SC00P-12S-3S
Internal Part NumberEIS-SC00P-12S-3S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC00P-12S-3S
Related LinksSC00P-, SC00P-12S-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SC00P-12S-3S Details Description
Related parts for SC00P-12S-3S
CONN HEADER 2 POS TIN PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
IC FPGA 169 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf