Amphenol Industrial SC02P-10SL-4P
SC02P-10SL-4P picture photo
Mfg. Part Number
SC02P-10SL-4P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SC02P-10SL-4P.pdf
Availability of SC02P-10SL-4P
QUANTITY
SC02P-10SL-4P Order Process
Ship out your order
Specifications of SC02P-10SL-4P
Internal Part NumberEIS-SC02P-10SL-4P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC02P-10SL-4P
Related LinksSC02P-, SC02P-10SL-4P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SC02P-10SL-4P Details Description
Related parts for SC02P-10SL-4P
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 56K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 16A datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FUSE 15.5KV 7AMP 12" 1433 datasheet.pdf