Kingbright SC10-21SYKWA
SC10-21SYKWA picture photo
Mfg. Part Number
SC10-21SYKWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 1 TH
Datasheet Download
SC10-21SYKWA.pdf
Availability of SC10-21SYKWA
QUANTITY
SC10-21SYKWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SC10-21SYKWA
Internal Part NumberEIS-SC10-21SYKWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension1.339" H x 0.551" W x 0.413" D (34.00mm x 14.00mm x 10.50mm)
Digit/Alpha Size1.00" (25.40mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating400mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case10-DIP (1.197", 30.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC10-21SYKWA
Related LinksSC10-2, SC10-21SYKWA Datasheet, Kingbright Distributor
SC10-21SYKWA Details Description
Related parts for SC10-21SYKWA
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf