Bel Fuse Inc. SC105B-220
SC105B-220 picture photo
Mfg. Part Number
SC105B-220
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.4A 100 MOHM SMD
Datasheet Download
SC105B-220.pdf
Availability of SC105B-220
QUANTITY
SC105B-220 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC105B-220
Internal Part NumberEIS-SC105B-220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC105B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating2.4A
Current - Saturation1.95A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.429" L x 0.386" W (10.90mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC105B-220
Related LinksSC105, SC105B-220 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC105B-220 Details Description
Related parts for SC105B-220
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO225AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR DUAL 8XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf