Semtech SC1566I5M1.8TRT
SC1566I5M1.8TRT picture photo
Mfg. Part Number
SC1566I5M1.8TRT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-5
Datasheet Download
SC1566I5M1.8TRT.pdf
Availability of SC1566I5M1.8TRT
QUANTITY
SC1566I5M1.8TRT Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1566I5M1.8TRT
Internal Part NumberEIS-SC1566I5M1.8TRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)3A
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1566I5M1.8TRT
Related LinksSC1566I, SC1566I5M1.8TRT Datasheet, Semtech Distributor
SC1566I5M1.8TRT Details Description
Related parts for SC1566I5M1.8TRT
CAP CER 0.018UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46VC SOT23 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
TOOL ANVIL FOR EYELETS datasheet.pdf
TOOL DISENGAGEMENT datasheet.pdf
KIT STARTER SPARTAN-3E datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-250 BAR datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED WEDGE T-1 3/4 RED 660NM 14V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SNT6A datasheet.pdf