Bel Fuse Inc. SC2506-100
SC2506-100 picture photo
Mfg. Part Number
SC2506-100
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.1A 240 MOHM SMD
Datasheet Download
SC2506-100.pdf
Availability of SC2506-100
QUANTITY
SC2506-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC2506-100
Internal Part NumberEIS-SC2506-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC2506
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.364" L x 0.310" W (9.25mm x 7.87mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC2506-100
Related LinksSC250, SC2506-100 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC2506-100 Details Description
Related parts for SC2506-100
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SOLDER NO-CLEAN 60/40 1 LB datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI 5ELEM 470-512MHZ GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf