Bel Fuse Inc. SC3DF-6R8
SC3DF-6R8 picture photo
Mfg. Part Number
SC3DF-6R8
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.5A 197 MOHM
Datasheet Download
SC3DF-6R8.pdf
Availability of SC3DF-6R8
QUANTITY
SC3DF-6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3DF-6R8
Internal Part NumberEIS-SC3DF-6R8
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3DF
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating1.5A
Current - Saturation790mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)197 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.173" W (6.50mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3DF-6R8
Related LinksSC3D, SC3DF-6R8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3DF-6R8 Details Description
Related parts for SC3DF-6R8
TRANSF 600 OHM 0MA DC TEL HYBRID datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 200MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:7 150MHZ 16QSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DELAY LINE 1.8GHZ 60DEG 0402 SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 31V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
KJA SERIES III datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
1000UF 6,3V 10X18MM 125C 4000H datasheet.pdf