Bel Fuse Inc. SC63LCB-2R2
SC63LCB-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
SC63LCB-2R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 4.37A 20 MOHM
Datasheet Download
SC63LCB-2R2.pdf
Availability of SC63LCB-2R2
QUANTITY
SC63LCB-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC63LCB-2R2
Internal Part NumberEIS-SC63LCB-2R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC63LCB
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±30%
Current Rating4.37A
Current - Saturation2.42A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC63LCB-2R2
Related LinksSC63L, SC63LCB-2R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC63LCB-2R2 Details Description
Related parts for SC63LCB-2R2
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
TEMP SENSOR RTD 100 OHM 0603 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA2037D1 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 15MM datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220AB datasheet.pdf