Mallory Sonalert Products SCE016SD3DP3B
SCE016SD3DP3B picture photo
Mfg. Part Number
SCE016SD3DP3B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW DBL PULSE
Datasheet Download
SCE016SD3DP3B.pdf
Availability of SCE016SD3DP3B
QUANTITY
SCE016SD3DP3B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE016SD3DP3B
Internal Part NumberEIS-SCE016SD3DP3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Slow Double Pulse
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range6 ~ 16V
Frequency2.9kHz
Operating ModeDouble Pulse, Slow
Sound Pressure Level65dB @ 6V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE016SD3DP3B
Related LinksSCE016, SCE016SD3DP3B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE016SD3DP3B Details Description
Related parts for SCE016SD3DP3B
CABLE CONN ASSY 3 PC PT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
05 MTE COUPLING SHRD SR datasheet.pdf
FLAT ATTACH M5 FEMALE THREAD datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 45.6 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 30POS R/A SMD AU datasheet.pdf