Bel Fuse Inc. SCPS9050-R12
SCPS9050-R12 picture photo
Mfg. Part Number
SCPS9050-R12
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120NH 28A 350 MOHM SMD
Datasheet Download
SCPS9050-R12.pdf
Availability of SCPS9050-R12
QUANTITY
SCPS9050-R12 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCPS9050-R12
Internal Part NumberEIS-SCPS9050-R12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCPS9050
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance120nH
Tolerance±20%
Current Rating28A
Current - Saturation42A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.264" W (7.20mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCPS9050-R12
Related LinksSCPS90, SCPS9050-R12 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCPS9050-R12 Details Description
Related parts for SCPS9050-R12
TWIST LOK STANDOFF 3/16 X 1.45" datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUAD CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 3A SOT223 datasheet.pdf
LED HOLDER PNL CLIP 5MM BK POLY datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIM KIT FOR MAT LAYOUT RAMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf