Bel Fuse Inc. SCRH125B-561
SCRH125B-561 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH125B-561
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560UH 740MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
SCRH125B-561.pdf
Availability of SCRH125B-561
QUANTITY
SCRH125B-561 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH125B-561
Internal Part NumberEIS-SCRH125B-561
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH125B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance560µH
Tolerance±20%
Current Rating740mA
Current - Saturation540mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH125B-561
Related LinksSCRH12, SCRH125B-561 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH125B-561 Details Description
Related parts for SCRH125B-561
LABEL S LAM DM VNL WHT .65'X.2" datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS 0.156 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND TWIST-PAIR CLEAR datasheet.pdf
25.4MM X 16.26MM 1=25/PK datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
LED ARRAY 2700K 800LM WARM WHT datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf