Bel Fuse Inc. SCRH127B-6R1
SCRH127B-6R1 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH127B-6R1
Brief Description
FIXED IND 6.1UH 5.8A 17.6 MOHM
Datasheet Download
SCRH127B-6R1.pdf
Availability of SCRH127B-6R1
QUANTITY
SCRH127B-6R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH127B-6R1
Internal Part NumberEIS-SCRH127B-6R1
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH127B
Material - Core-
Inductance6.1µH
Tolerance-20%, +40%
Current Rating5.8A
Current - Saturation6.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)17.6 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH127B-6R1
Related LinksSCRH12, SCRH127B-6R1 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH127B-6R1 Details Description
Related parts for SCRH127B-6R1
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
ZIGBEE ROUTER, PLUGGABLE, 100MW, datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 519MA 260 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf