Bel Fuse Inc. SCX114-2R2
SCX114-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
SCX114-2R2
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.2UH SMD
Datasheet Download
SCX114-2R2.pdf
Availability of SCX114-2R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCX114-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCX114-2R2
Internal Part NumberEIS-SCX114-2R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSCX114
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series8.08µH
Inductance - Connected In Parallel2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel3.4A
Current Rating - Series1.7A
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel18 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series70 mOhm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.461" L x 0.461" W (11.70mm x 11.70mm)
Height0.217" (5.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCX114-2R2
Related LinksSCX11, SCX114-2R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCX114-2R2 Details Description
Related parts for SCX114-2R2
SSR 1A 250VAC 7/4VDC RANDOM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 6.5A D2PAK datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/CONVERTER HEX 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf