Diodes Incorporated SD103CW-13
SD103CW-13 picture photo
Mfg. Part Number
SD103CW-13
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 350MA SOD123
Datasheet Download
SD103CW-13.pdf
Availability of SD103CW-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SD103CW-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD103CW-13
Internal Part NumberEIS-SD103CW-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)350mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 200mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)10ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F28pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD103CW-13
Related LinksSD103, SD103CW-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SD103CW-13 Details Description
Related parts for SD103CW-13
CONN HEADER .100 10POS R/A SHRD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 160VDC AXIAL CAN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL WTR 2.5 STB 2.3 BL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf