Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD20-221-R
SD20-221-R picture photo
Mfg. Part Number
SD20-221-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 356MA 2.04 OHM
Datasheet Download
SD20-221-R.pdf
Availability of SD20-221-R
QUANTITY
SD20-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD20-221-R
Internal Part NumberEIS-SD20-221-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating356mA
Current - Saturation188mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.04 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD20-221-R
Related LinksSD20-, SD20-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD20-221-R Details Description
Related parts for SD20-221-R
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES 75 OHM 85W 5% TO264 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG/REL OUT 24V datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
SWITCH DIP 10POS PIANO SMD datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf