Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD25-220-R
SD25-220-R picture photo
Mfg. Part Number
SD25-220-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.34A 147.8 MOHM
Datasheet Download
SD25-220-R.pdf
Availability of SD25-220-R
QUANTITY
SD25-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD25-220-R
Internal Part NumberEIS-SD25-220-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.34A
Current - Saturation857mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)147.8 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD25-220-R
Related LinksSD25-, SD25-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD25-220-R Details Description
Related parts for SD25-220-R
FIXED IND 7.5UH 1.25A 80 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 100NS 32PLCC datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 20% 1410 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 41MA 29 OHM SMD datasheet.pdf