Vishay Semiconductor/Diodes Division SD600N25PC
SD600N25PC picture photo
Mfg. Part Number
SD600N25PC
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 2.5KV 600A B8
Datasheet Download
SD600N25PC.pdf
Availability of SD600N25PC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SD600N25PC Order Process
Ship out your order
Specifications of SD600N25PC
Internal Part NumberEIS-SD600N25PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2500V (2.5kV)
Current - Average Rectified (Io)600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.44V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 2500V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseB-8
Supplier Device PackageB-8
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD600N25PC
Related LinksSD600, SD600N25PC Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SD600N25PC Details Description
Related parts for SD600N25PC
IC MPU I186 25MHZ 68PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.4A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 8A 100V TO-220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX ALUMINUM BLACK 5"L X 3.01"W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 40W datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf