Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD6020-330-R
SD6020-330-R picture photo
Mfg. Part Number
SD6020-330-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 760MA 385 MOHM
Datasheet Download
SD6020-330-R.pdf
Availability of SD6020-330-R
QUANTITY
SD6020-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD6020-330-R
Internal Part NumberEIS-SD6020-330-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD6020
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±30%
Current Rating760mA
Current - Saturation650mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)385 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD6020-330-R
Related LinksSD6020, SD6020-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD6020-330-R Details Description
Related parts for SD6020-330-R
SWITCH THUMBWHL BLK BACK MNT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-17POS HIGH CURR datasheet.pdf
OSC XO 275.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IND BASE HOLDER FOR 507 SERIES datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LED MOD 4000LM TRUEWHITE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
1681 APPLIANCE INLET 16A 155C datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8A OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf
LC2MOS Precision 5 V Quad SPST Switches IC datasheet.pdf