Bourns Inc. SDE1006A-470K
SDE1006A-470K picture photo
Mfg. Part Number
SDE1006A-470K
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.8A 170 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE1006A-470K.pdf
Availability of SDE1006A-470K
QUANTITY
SDE1006A-470K Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE1006A-470K
Internal Part NumberEIS-SDE1006A-470K
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.95A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE1006A-470K
Related LinksSDE100, SDE1006A-470K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE1006A-470K Details Description
Related parts for SDE1006A-470K
FIXED IND 22UH 1.5A 190 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 11.8A 12 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM EXTEND 80 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .125 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
HDZG MPQ 0,35-0,5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf