Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDH3812-6R8-R
SDH3812-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
SDH3812-6R8-R
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 850MA 317 MOHM
Datasheet Download
SDH3812-6R8-R.pdf
Availability of SDH3812-6R8-R
QUANTITY
SDH3812-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDH3812-6R8-R
Internal Part NumberEIS-SDH3812-6R8-R
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation1.05A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)317 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.149" L x 0.149" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDH3812-6R8-R
Related LinksSDH381, SDH3812-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDH3812-6R8-R Details Description
Related parts for SDH3812-6R8-R
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
LIGHT SOURCE datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A TO220AB datasheet.pdf
IC LP CONFIG GATE V-XLATR 6XSON datasheet.pdf
D SUB IP 67 SHIELDED CAP_MA_25P datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2COAX+6LV SKT datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 270KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC datasheet.pdf