CUI Inc. SDI18-12-UD2-P5R
SDI18-12-UD2-P5R picture photo
Mfg. Part Number
SDI18-12-UD2-P5R
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19.2W
Datasheet Download
SDI18-12-UD2-P5R.pdf
Availability of SDI18-12-UD2-P5R
QUANTITY
SDI18-12-UD2-P5R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI18-12-UD2-P5R
Internal Part NumberEIS-SDI18-12-UD2-P5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI18-UD Series Cert of Compliance
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI18-UD
Region UtilizedEurope
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.6A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.48" L x 1.97" W x 1.34" H (88.5mm x 50.0mm x 34.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI18-12-UD2-P5R
Related LinksSDI18-12, SDI18-12-UD2-P5R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI18-12-UD2-P5R Details Description
Related parts for SDI18-12-UD2-P5R
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS1178 datasheet.pdf
TERM JUMBER ON EDGE SQUARE 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14VC 2DFN datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf