CUI Inc. SDI18-15-UC-P5R
SDI18-15-UC-P5R picture photo
Mfg. Part Number
SDI18-15-UC-P5R
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 19.5W
Datasheet Download
SDI18-15-UC-P5R.pdf
Availability of SDI18-15-UC-P5R
QUANTITY
SDI18-15-UC-P5R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI18-15-UC-P5R
Internal Part NumberEIS-SDI18-15-UC-P5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI18-U Series Cert of Compliance
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI18-U
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1.3A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
ApprovalsCE, cULus, NEMKOgs, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI18-15-UC-P5R
Related LinksSDI18-1, SDI18-15-UC-P5R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI18-15-UC-P5R Details Description
Related parts for SDI18-15-UC-P5R
IC REG SWITCHD CAP 2VIN SOT23 datasheet.pdf
RES 220 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 200MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 20PS DL SMD AU datasheet.pdf
TAPE REPOSITIONABLE 1" CLEAR datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 32QFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO204AL datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf