Diodes Incorporated SDM1M40LP8-7
SDM1M40LP8-7 picture photo
Mfg. Part Number
SDM1M40LP8-7
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 2DFN
Datasheet Download
SDM1M40LP8-7.pdf
Availability of SDM1M40LP8-7
QUANTITY
SDM1M40LP8-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDM1M40LP8-7
Internal Part NumberEIS-SDM1M40LP8-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If660mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)8.4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F25pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-UFDFN
Supplier Device PackageU-DFN1608-2
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDM1M40LP8-7
Related LinksSDM1M4, SDM1M40LP8-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SDM1M40LP8-7 Details Description
Related parts for SDM1M40LP8-7
IC A/D CONV SAMPLING 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
LED IND 8MM RED 12VDC 20MA datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
TPUTTY 506 20 KG 5 GAL PAIL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf