Bourns Inc. SDR6603-470M
SDR6603-470M picture photo
Mfg. Part Number
SDR6603-470M
Brief Description
FIXED IND 47UH 500MA 640 MOHM
Datasheet Download
SDR6603-470M.pdf
Availability of SDR6603-470M
QUANTITY
SDR6603-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR6603-470M
Internal Part NumberEIS-SDR6603-470M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR6603 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR6603
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation500mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)640 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR6603-470M
Related LinksSDR660, SDR6603-470M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR6603-470M Details Description
Related parts for SDR6603-470M
BATTERY PACK 7.2V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8SO datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 256POS 10-MSOP datasheet.pdf