Bourns Inc. SDR7045-6R8M
SDR7045-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
SDR7045-6R8M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 2.25A 54 MOHM
Datasheet Download
SDR7045-6R8M.pdf
Availability of SDR7045-6R8M
QUANTITY
SDR7045-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR7045-6R8M
Internal Part NumberEIS-SDR7045-6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR7045 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR7045
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating2.25A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)54 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR7045-6R8M
Related LinksSDR704, SDR7045-6R8M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR7045-6R8M Details Description
Related parts for SDR7045-6R8M
SWITCH UNIT ILLUM 5V DPDT GREEN datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
LED PNL IND 8MM YLW 6V SNAP-FIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf