Cornell Dubilier Electronics SEK101M016ST
SEK101M016ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK101M016ST
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SEK101M016ST.pdf
Availability of SEK101M016ST
QUANTITY
SEK101M016ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK101M016ST
Internal Part NumberEIS-SEK101M016ST
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.39 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current135mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK101M016ST
Related LinksSEK101, SEK101M016ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK101M016ST Details Description
Related parts for SEK101M016ST
PROBE TEMP 6" GENERAL PURP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CABLE 19COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
BRACKET ENDCAP EXTENSION datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf