Bourns Inc. SF-0603S125-2
SF-0603S125-2 picture photo
Mfg. Part Number
SF-0603S125-2
Brief Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603
Datasheet Download
SF-0603S125-2.pdf
Availability of SF-0603S125-2
QUANTITY
SF-0603S125-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SF-0603S125-2
Internal Part NumberEIS-SF-0603S125-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSinglFuse™ Thin Film Chip Fuses
RoHS InformationSF-0603S, SF-0603F Material Declaration
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSinglFuse™ SF-0603S
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.057
ApprovalsUL
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm)
DC Cold Resistance0.047 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF-0603S125-2
Related LinksSF-060, SF-0603S125-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SF-0603S125-2 Details Description
Related parts for SF-0603S125-2
RES ARRAY 15 RES 390 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 8.5V 0.4A TO220-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC P600 datasheet.pdf
HDWR V-LINK CONN CRIMPLESS GREY datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 170MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 2KW 230V datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf