Samtec, Inc. SFC-110-T1-F-D-A
SFC-110-T1-F-D-A picture photo
Mfg. Part Number
SFC-110-T1-F-D-A
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
SFC-110-T1-F-D-A.pdf
Availability of SFC-110-T1-F-D-A
QUANTITY
SFC-110-T1-F-D-A Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC-110-T1-F-D-A
Internal Part NumberEIS-SFC-110-T1-F-D-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesTiger Eye™ SFC
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC-110-T1-F-D-A
Related LinksSFC-110-, SFC-110-T1-F-D-A Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SFC-110-T1-F-D-A Details Description
Related parts for SFC-110-T1-F-D-A
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
FAN 200-240VAC 54W 2 SPEED 225MM datasheet.pdf