Cornell Dubilier Electronics SFC37T20K291B-F
SFC37T20K291B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC37T20K291B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 20UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC37T20K291B-F.pdf
Availability of SFC37T20K291B-F
QUANTITY
SFC37T20K291B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC37T20K291B-F
Internal Part NumberEIS-SFC37T20K291B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)3.030" (76.96mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
Features*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC37T20K291B-F
Related LinksSFC37T2, SFC37T20K291B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC37T20K291B-F Details Description
Related parts for SFC37T20K291B-F
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC QUAD NAND R/S LATCH 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ARROW MNT NAT datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 2506 datasheet.pdf
381MM EURO HEADER RA DUAL ROW 4C datasheet.pdf